در حال بارگذاری ...

 

 

نگرش مشارکت بین دو بخش دولتی و خصوصی با بهره گیری از نقاط قوت هر دو بخش از اهداف مؤسسه محب است

 

بخش سلامت و بهداشت در جامعه حوزه وسيعي را دربرمي‌گيرد كه تأمين شرايط مناسب آن، به معنای گسترش عدالت و تامین رفاه عمومی جامعه است.

یکی از افتخارات حوزه سلامت کشورمان در سالهای اخیر موسسه محب است. موسسه درمانی غیرانتفاعی محب  در سال 1382 به منظور حمایت از بیماران تاسیس شد. این موسسه با نگرش مشارکت بین دو بخش دولتی و خصوصی و با بهره گیری از نقاط قوت هر دو بخش بستر مناسبی را جهت ارائه خدمات درمانی مطلوب، فراهم نموده و توانسته است در جلب رضایت بیماران گام  های موثری  را بردارد.

سرمایه گذاری در ساخت بیمارستان با دریافت تسهیلات بانکی، بخشی از فعالیتهای موسسه محب می باشد. در مدل مدیریت بیمارستانی محب هیچ کس نفع شخصی نبرده و  مردم برنده اصلی خواهند بود.

ریاست بیمارستان هاشمی‌نژاد توسط آقای دکتر مسعود اعتمادیان، هم‌زمان بود با برنامه سوم توسعه که عنوان می‌کرد «سرمایه‌گذاری دولتی برای توسعه تخت‌های بستری بیمارستان‌ها در شهرهای بالای 100 هزار نفر ممنوع است». آقای دکتر  اعتمادیان بعنوان بنیانگذار محب معتقد بود (با مطالعه قانون) با وجود ممنوعیت سرمایه‌گذاری جدید دولتی، ظرفیت‌های قانونی مناسبی برای توسعه بخش درمان در قالب موسسه‌ای غیردولتی موجود است. در عین‌حال، تحلیل ایشان همواره این بوده است که بخش خصوصی که سودمحور باشد نیز نمی‌تواند در حوزه درمان مفید و موثر باشد.

فکر تشکیل هیأت امنائی از افراد خیر به منظور پشتیبانی برای رسیدن به اهداف مشارالیه که با همفکری تنی چند از مشاورین پیشنهاد شده بود قوت گرفت و با پیشنهاد نامبرده و با ابلاغ ریاست محترم دانشگاه ایران هیأت امناء موقت رسمیت یافت و اولین جلسه هیأت مذکور به تاریخ 20/09/81 تشکیل گردید.

هیأت امناء موقت همزمان با قبول همیاری و مساعدت مالی و معنوی با مدیریت بیمارستان در رسیدن به اهداف مشخص شده با ساخت بخشی تحت عنوان بخش ویژه یا VIP با 16 تخت در قسمت های بلااستفاده درمانی (اداری) بیمارستان از محل اعتبار تأمین شده توسط هیأت امناء به منظور بستری و درمان بیماران خارج از کشور، بیمه های مکمل و آزاد موافقت نمود. در سال 1382 فکر تأسیس مؤسسه ای غیرانتفاعی قوت گرفت و مقدمات امر ثبت مؤسسه فوق از طریق مراجع قانونی فراهم و مؤسسه با تشکیل هیأت مؤسسانی مرکب از آقایان حاج محمدرضا اعتمادیان، حاج خسرو ابراهیمی دریانی (فرزند ارشد واقف بیمارستان)، مهندس حسین سرکانی، دکتر مسعود اعتمادیان و کاظم معتمد نجار طی شماره 17893 در تاریخ 20/12/83 به ثبت رسید و مجوز فعالیت گرفت.

از همین رو، موسسه غیردولتی و غیرانتفاعی محب (موسسه حمایت از بیمار) ایجاد شد که هدفش جلب مشارکت بخش غیرانتفاعی، برای سرمایه‌گذاری در افزایش تعداد تخت‌های بستری در بیمارستان هاشمی‌نژاد بود. نهایتا این مؤسسه به ساختاری رسید که ساختمان «محب» به عنوان ساختمانی متعلق به موسسه محب، در زمین متعلق به بیمارستان هاشمی‌نژاد تاسیس شد. مدیریت ساختمان محب و نیز کیفیت خدماتی که ارائه می‌دهد، متمایز از بقیه بیمارستان هاشمی‌نژاد است. البته، بخشی از درآمد ساختمان محب، به نوسازی و تجهیز بیمارستان هاشمی‌نژاد اختصاص یافته است.

مؤسسه غیرانتفاعی محب دارای ساختار هیأت مؤسس- هیأت امناء- و هیأت مدیره بوده و فاقد سهامدار (اشخاص حقیقی و حقوقی) می‎باشد.

اولین اقدام عملی موسسه محب برای اجرای اهداف خود/ ساخت بیمارستان157 تخته محب ‏درکناربیمارستان شهیدهاشمی نژاد تهران بود، که در تاریخ 1388/08/08 به بهره‌برداری رسید.‏

ساخت بيمارستان 11 طبقه در عرض کمتر از 17 ماه رکورد جديدي در ساخت بیمارستانی کشور به ‏شمار مي‌آيد. همين امر سبب شد موسسه محب در سال 1389 جايزه "کارآفرين برتر در بخش ‏خدمات در کشور"را به خود اختصاص دهد. ‏

همزمان با افتتاح بیمارستان محب/ موسسه محب مورد تقدیر ویژه ریاست جمهوری واقع گردید به طوریکه به  پیشنهاد ایشان ساخت بیست بیمارستان دیگر مطابق برالگوی این بیمارستان در دستور کار موسسه محب قرار گرفت. از همین رو ساخت اولین بیمارستان از این مجموعه با انعقاد تفاهم نامه مابین موسسه محب و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران از اسفندماه 1389 شکل اجرایی یافت.

با ما در تماس باشید